středa 22. ledna 2025
ikona hodiny 2. 11. 2021 15:54

Ukončování státních podpor zvedne počet bankrotů o třetinu

Ačkoli ekonomové i pro příští rok počítají s pokračujícím oživováním světové ekonomiky po loňské recesi, pro řadu firem už bude pozdě. Nejnovější odhady úvěrové pojišťovny Atradius ukazují, že počet insolvencí v roce 2022 vzroste meziročně o 33 %. Bankrot hrozí především firmám, jejichž přežití dosud záviselo na mimořádných státních podporách, které nyní postupně končí. Přibyla ale i další rizika.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Zatímco letos bude firemních bankrotů ve srovnání s rokem 2020 o 1 % méně, v příštím roce má počet insolvencí naopak výrazně vzrůst – meziročně až o jednu třetinu. Vyplývá to z čerstvých odhadů publikovaných mezinárodní úvěrovou pojišťovnou Atradius. V ohrožení jsou podle ní zejména podniky, jež se potýkaly s problémy už před pandemií, stále více firem ale bude muset čelit také prudkému růstu cen vstupních materiálů a energií. „Státní fiskální podpory a moratoria pomohly řadě firem překonat krizový rok 2020 a pokusit se letos o restart. Některým z nich se to povedlo, mnohé ale po ukončení podpůrných programů bohužel samy fungovat nezvládnou a příští rok zkrachují,“ popisuje ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. Situaci podle ní zkomplikuje také pomalejší obnova hospodářství způsobená mimo jiné výpadky ve světových dodavatelských řetězcích.

Atradius

Společnost patří mezi celosvětové lídry v oblasti pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě, ve kterých se může spolehnout na více než 160 vlastních poboček a 3 300 zaměstnanců. Svým zákazníkům umožňuje přístup k informacím až o 240 milionech firem. Na českém trhu působí Atradius od roku 1998 a v současnosti z České republiky řídí strategické projekty pro celý region východní Evropy. Společnost Atradius je součástí skupiny Grupo Catalana Occidente (GCO.MC) – jedné z celosvětově nejúspěšnějších pojišťoven poskytujících pojištění úvěrů. Více informací naleznete online na adrese www.atradius.cz.

Graf: ATRADIUS
Graf: ATRADIUS

V Evropě se celkový meziroční nárůst počtu insolvencí projeví už letos, Severní Amerika a asijsko-pacifická oblast si klesající trend pro rok 2021 v důsledku silné podpory vlády USA a masivního zotavení ekonomiky ještě udrží. V příštím roce už ale počet bankrotů meziročně vzroste ve všech třech regionech. Nejvíce v asijsko-pacifické oblasti, o něco méně pak v Evropě a USA, kde se čeká meziroční zvýšení o 6 %. „Tempo očekávaného nárůstu insolvencí v asijsko-pacifické oblasti vychází především z nízkého základu letošního roku, dynamika v Severní Americe bude naopak omezena relativně silným růstem ekonomiky USA. V Evropě bude pokračovat přibývání počtu insolvencí už druhým rokem v řadě,“ popisuje Stržínková.

Graf: ATRADIUS
Graf: ATRADIUS

Ve srovnání s obdobím před pandemií pak pro rok 2022 očekává Atradius největší nárůst počtu insolvencí v Itálii (+34 %), Velké Británii (+33 %) a Austrálii (+33 %). S odhadovaným přírůstkem 20 % mezi lety 2019 a 2022 však stranou nezůstane ani Česká republika. „Největší obavy budí prudké zdražování některých vstupních materiálů nebo jejich naprostý nedostatek. Také růst cen energií a paliv je dramatický, a navíc přišel náhle. To vše bude mít zásadní dopad především na malé a střední podniky, které tuto situaci nemusí zvládnout. Relativně menší dopad na růst insolvencí v Česku bude mít příští rok naopak ukončování fiskální podpory. Jednak k jejímu podstatnému omezení došlo už letos a jednak byla ve srovnání se západními zeměmi méně rozsáhlá,“ vysvětluje Stržínková.

Očekávaný nárůst počtu insolvencí by mohl vést také ke zhoršení platební morálky mezi firmami. Podle Pavla Vícha, ředitele české pobočky společnosti Atradius Collections, jež se specializuje na vymáhání nesplácených pohledávek, mohou být v tomto ohledu o něco klidnější ty české firmy, jež svoje zboží exportují do Německa. „Očekávaný nárůst počtu insolvencí v Německu mezi lety 2019 a 2022 činí jen 2 %, což ukazuje na velmi rychlou pokrizovou stabilizaci situace v největší evropské ekonomice. Čeští odběratelé tak příští rok budou z hlediska rizika nesplácení pohledávek obecně rizikovější než ti němečtí,“ popisuje Vích.

Pro období po roce 2022 pak úvěrová pojišťovna Atradius očekává stabilizaci počtu firemních bankrotů, nebo dokonce jejich mírný pokles. „Takzvané zombie firmy, které nemohly dlouhodobě přežít bez státní podpory, již budou v insolvenci. Z trhu navíc postupně zmizí subjekty, které se ve snaze překonat koronavirovou krizi až příliš zadlužily,“ uzavírá Stržínková.

Články autora Monika Straková

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Analýzy

Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě

Při posuzování toku dat v rámci internetu bývalo...
Analýzy

Novou výstavbu kanceláří v Praze provázejí komplikace

V Praze byla ve třetím čtvrtletí dokončena pouze jedna...