Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Hlídací pes respektované agentury Bloomberg mě upozornil před pár minutami na článek Davida Rovella, který reaguje na zhoršující se energetickou krizi. Mezinárodní energetická agentura IEA prý konstatuje masivní přechod od plynu a uhlí k ropným produktům. Bohužel, zdá se, že lépe už bylo a jestli se někdo domnívá, že energetická krize je za pár dnů pryč, může být nemile překvapen.
Opak je pravdou, krize je nenasytná a hrozí růst – nedostatek zemního plynu v Evropě a Asii totiž podle analytiků Bloomberg zvyšuje poptávku po ropě, čímž ještě prohlubuje její již nyní značný deficit na trzích.
Co mě ale zaujalo je expertní zdůvodnění současné krize. Podle IEA je na vině dramatického nárůstu cen energií akutní nedostatek dodávek zemního plynu, LNG a uhlí vyplývající z rostoucího globálního hospodářského oživení.
Takže my se roky snažíme o růst, roky dokonce poměrně výrazně rosteme a všichni si to pochvalují a chtějí víc a víc. Když nás pandemie takřka srazí na kolena a ekonomika se propadá do hlubin dávno nezažitých, všichni se modlí za návrat k někdejšímu růstu. Pak se trošičku zmátoříme, začneme opět radostně růst – přitom zdaleka ne tak jako před dvěma lety – a přidusí nás nedostatek všeho, provázený extrémním růstem cen. A příčinou je globální oživení???
Divné. Když byl růst více než dvojnásobný ve srovnání s dnešním, bylo všeho dost, dokonce i čipů i plynu i elektřiny, a inflace se držela na limitech, které jsme se naučili akceptovat. A najednou oživení, růst mírnější než dříve a krize. Jsem si přitom jist, že během pandemického roku a půl spotřeba čipů ani ničeho jiného určitě nestoupla na pětinásobek. Jediné vysvětlení je, že vymknuta z kloubů doba šílí.
Jen si tak říkám, jestli tu poslední větu fakt není lépe nechat Hamletovi…