Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Živnostníci, malé i velké podniky ze všech odvětví a regionů České republiky, zástupci regionálních hospodářských komor i profesních asociací, svazů, klastrů a řemeslných cechů na 33. sněmu v Brně představí doporučení pro zlepšení podnikatelského prostředí v České republice.
Se svými projevy k podnikatelům na sněmu vystoupí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, místopředseda vlády, ministr průmysl, obchodu a dopravy Karel Havlíček, Petr Fiala z koalice SPOLU, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník, primátorka Brna Markéta Vaňková a předseda Krajské hospodářské komory jižní Moravy Michal Štefl. Sněm bude v 10 hodin zahájen českou hymnou. Akci Hospodářská komora České republiky organizuje na Výstavišti Brno a online přenos můžete sledovat na našem portálu.
Sněm je nejvyšším orgánem Hospodářské komory, schází se jednou za rok. Tvoří ji dvě sněmovny podnikatelů – všeobecná sněmovna složená zástupci okresních komor a sněmovnu společenstev, v níž zasedají zástupci profesních asociací, unií, svazů, klastrů a řemeslných cechů. Sněm stanoví hlavní úkoly komory na následující jeden rok. Podnikatelé si na sněmu každé tři roky volí mj. svého prezidenta a viceprezidenty, letos je sněm nevolební (tříleté funkční období vyprší v roce 2023).
Hospodářská komora není státní institucí. Je podnikatelskou samosprávou, podnikatelé si ji řídí sami. Sdružuje živnostníky, malé, střední i pro tuzemskou ekonomiku strategicky důležité velké podniky a 129 oborových asociací, svazů a řemeslných cechů. Působí v 73 městech a ve spolupráci s partnery provozuje také čtyři asistenční kanceláře v zahraničí. Je součástí evropské i celosvětové sítě obchodních a průmyslových komor, spolupracuje s komorami ve 120 zemích.
Provozuje také Czech Pointy, kde si podnikatelé vyřizují výpisy i z neveřejných registrů nebo žádosti o datové schránky. Zajišťuje registraci do mýtného systému i důležité obchodní dokumenty. Je jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů o pracovníky ze zahraničí, čímž zaměstnavatelům pomáhá řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Členství v Hospodářské komoře je v Česku na rozdíl od některých okolních zemí dobrovolné a přináší mnohé výhody. Její členové mají právo připomínkovat zákony i další normy a úřady mají povinnost se tím zabývat. Podnikatelé sami si tak mohou aktivně ovlivnit prostředí, ve kterém pracují. Získávají také slevy na nejrůznější školení, semináře, konference i podnikatelské mise, denní přehledy zpráv, newsletter i různé příručky a návody ohledně podnikání.