Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Investice Čechů do zvelebování bydlení rostou, pomohla tomu i koronavirová pandemie. Zvyšuje se poptávka po moderních a úsporných řešeních, chytrých technologiích i praktickém designu. Jaké trendy ve stavebnictví v současnosti dominují? To představí veletrh FOR ARCH, který proběhne ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.
Stavební veletrh FOR ARCH je tradičně jednou z nejočekávanějších událostí podzimní veletržní sezóny v Česku. Jeho nomenklatura, která pokrývá obory stavebních prvků a materiálů, elektrotechniky a zabezpečení, wellness & spa či vytápění a dřevostaveb, poskytuje komplexní nabídku tuzemských i zahraničních vystavovatelů a jejich produktů pro všechny typy úprav bydlení. Jedním z vyhledávaných témat jsou také okna či zahradní pergoly, které lze v současnosti například ovládat pomocí mobilních aplikací. Jaké technologie patří mezi nejvyhledávanější?
„Trendem je zvětšování prosklených ploch pro dokonalejší prosvětlení interiéru a lepší propojení s okolní přírodou. V případě střešních oken nejde jen o zvětšování rozměrů jednotlivých oken, ale také o jejich propojování do sestav. Zároveň roste zájem o řešení pro chytrou domácnost a obecně o výrobky s komfortním dálkovým ovládáním,“ říká Dominika Bruchatá ze společnosti VELUX. Také po střešních oknech je letos zvýšená poptávka. Vedle novostaveb a rekonstrukcí za ní stojí i rostoucí potřeba měnit stará a dnes již nevyhovující okna za nová. Střešní okna se na českém trhu začala ve velkém instalovat v 90. letech a mnohá z nich jsou dnes na hranici své životnosti. Proto je majitelé chtějí vyměnit za nová s daleko lepšími tepelněizolačními parametry a moderním designem.
Stále více příznivců si mezi českými zákazníky získávají také moderní pergoly. „Pociťujeme vyšší zájem, dalo by se říct, že v posledním roce nastává doslova boom. Nahrává tomu i současná koronavirová situace, kdy lidé více investují do zvelebování vlastního bydlení. Co se týče pergol, zde jsou již třetím rokem největším tahounem bioklimatické pergoly s dálkově ovládaným střešním slunolamem. Spojení stínění a ventilace zákazníky láká zejména proto, že díky tomuto systému dokážou i v parném létě udržet v pergole příjemné klima — především při použití obvodových stínicích rolet,“ říká obchodní a marketingová ředitelka společnosti Al Pergoly Hana Ševčíková.
Okna i stínicí technika patří k produktům, které pomáhají zlepšit energetické parametry budov, a proto splňují dotační kritéria další fáze programu Nová zelená úsporám. Jak říká Dominika Bruchatá, při snížení roční potřeby energie na vytápění alespoň o 20 % činí dotace 2 100 Kč/m2 oken. Pokud se výměna oken zkombinuje se zateplením a potřeba tepla na vytápění klesne o 60 % a více, vznikne nárok na maximální dotaci 3 800 Kč/m2 oken. Dotaci je možné čerpat také na venkovní stínění, při ručním ovládání jde o příspěvek 500 Kč/m2 oken a při inteligentním řízení dotace dosáhne 1 000 Kč/m2 oken.
Stavební veletrh FOR ARCH nenabízí pouze široké portfolio produktů a firem z více stavebních oborů. Jeho návštěvníci mají také možnost bezplatně získat cenné rady od odborníků. „Veletrh nabídne možnost poradit se s profesionály na stáncích vystavovatelů i v poradenských centrech a přinese zajímavé přednášky napříč stavebními obory,“ říká ředitelka veletrhu FOR ARCH Kateřina Maštalířová.
Letošní ročník přinese ještě jeden unikát. Premiérově se koná v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR, který nabídne portfolio produktů a služeb z odvětví nábytku, interiérů a bytového designu, čímž dokonale doplní klasickou nomenklaturu stavebního veletrhu. Více informací na webu veletrhu.