Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ministerstvo financí oznámilo, že na vládu přinese úpravu návrhu státního rozpočtu na rok 2022, z níž bude oproti červnovému výkopu s mínusem 390 mld. Kč plynout deficit jen o 13 mld. Kč nižší. Ministerstvo s až dojemnou demagogií srovnává tento návrh s plánem na letošek, který měl deficit 500 mld. Kč, přestože už je vcelku zřejmé, že letošek dopadne oproti plánu o dobrých 100 mld. Kč lépe. Jinými slovy, meziroční zlepšení nebude avizovaných 123 mld. Kč, nýbrž o mnoho desítek mld. Kč nižší.
Ministerstvo se chlubí také tím, že v upraveném návrhu jsou investice v objemu 218 mld. Kč, když původní návrh obsahoval 189 mld. Kč investic. Lze souhlasit, že 11,4 % z celkových výdajů na investice je ve srovnání s minulými lety skutečně hodně, například v roce 2017 to bylo jen 6,4 %. Je ovšem otázka, zda je dobré rozjíždět ve velkém vládní investice v době, kdy bude nejspíš chtít rozjet investice i soukromý sektor. Zejména u stavebních investic může docházet ke kolizi a růstu cen, a to může leckterou firmu od investic nakonec odradit. Stát by měl zkrátka hodně investovat zejména v době, kdy firmy investovat nechtějí. Příští rok to bude bohužel přesně naopak.
Na druhé straně za rozumné lze označit udržení úmyslu nezvyšovat objem platů na státní zaměstnance v kombinaci se snižováním počtu těchto zaměstnanců, takže platy těch nepropuštěných nebo nově přijatých mohou růst tak, aby práce ve státním sektoru byla přitažlivá pro lidi, kteří dokáží zvýšit jeho efektivnost. A snad praxe bude těmto bohulibým úmyslům odpovídat. Lze jen doufat, že neudržitelnost veřejného hospodaření nebude ministryně financí chtít léčit podobně absurdními nápady, jako byl ten nedávný o zmrazení platů hasičů a policistů. Nová ministerská zpráva k rozpočtu ho naštěstí již nezmiňuje.