Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Z nových čísel ČSÚ o českém HDP lze mimo jiné spočítat například odpověď na otázku, jak velká část odměny za výkon ekonomiky v letošním 2. čtvrtletí šla do kapes zaměstnancům (náklady na práci neboli náhrady zaměstnancům) versus do kapes vlastníkům firem a podnikatelům (náklady na kapitál neboli hrubý provozní přebytek a smíšený důchod).
Nuže náklady práce činily zhruba 50 % celkové hrubé přidané hodnoty (HPH). Kolem této hladiny se podíl pohybuje už od začátku roku 2020. Mohli bychom tedy říct, že koronakrize nedokázala tento podíl změnit.
Trefnější je ale spíš pozorování, že koronakrize dokázala zastavit růst tohoto podílu: v předchozích letech totiž narůstal vcelku svižným tempem o zhruba půl procentního bodu ročně. Šlo o logický důsledek nerovnovážně nízké nezaměstnanosti, který lze zase chápat jako důsledek nerovnovážně nízké úrovně mezd.
Růst podílu práce na HPH lze interpretovat tak, že práce si v letech před pandemií z celkového vyrobeného koláče rvala čím dál větší kus. Covid tento trend zastavil, nicméně při pohledu na aktuální stav českého trhu práce lze předpokládat, že se k onomu trendu brzo zase vrátíme.