Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ačkoliv je například výtahář primárně strojního vzdělání, potřebuje zasahovat i do elektroinstalace. To dosud možné nebylo, protože tito pracovníci zpravidla nemají příslušné vzdělání. Současnou překonanou praxi a další náležitosti výrazně změní zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení, který prošel parlamentem a na jehož podobě se výrazně podílela Hospodářská komora.
Mezi takzvaná vyhrazená technická zařízení patří plynová, elektrická, tlaková nebo zdvihací zařízení. Nový zákon přesně stanovuje podmínky jejich provozu včetně potřebné kvalifikace jejich obslužného personálu, což je klíčové pro všechna průmyslová odvětví. „Původní zákon a jeho prováděcí vyhlášky byly staré padesát let, což neodpovídalo technické úrovni dnešních zařízení, jejichž konstrukce a možnosti jsou nesrovnatelně sofistikovanější a logicky tak kladou i větší nároky na znalosti zaměstnanců firem,“ říká Radek Roušar, předseda Sekce pro vyhrazená technická zařízení HK ČR a člen představenstva Komory. Poslanci i senátoři vyslyšeli odborné názory podnikatelské veřejnosti a akceptovali pozměňovací návrhy připravené Sekcí pro vyhrazená technická zařízení HK ČR ve spolupráci se Státním úřadem bezpečnosti práce a s předkladatelem, tedy Ministerstvem práce a sociálních věcí. „Byť to na první pohled nevypadá, tento zákon je důležitý v podstatě pro všechny podnikatelské subjekty, protože se jich přímo dotýká, když stanovuje provozovatelům vyhrazených technických zařízení podmínky pro jejich provoz. Ty se po mnoha letech zpřesní a výrazně zefektivní,“ dodává Roušar.
Nová právní úprava je již součástí Sbírky zákonů, najdete ji jako Zákon 250/2021.
Značnou pomoc bude nový zákon, který by měl platit od druhé poloviny příštího roku, znamenat kupříkladu pro elektrotechnické firmy a podniky zajišťující odborné kvalifikace v tomto oboru. „Nový zákon vyhlížíme již dlouhou dobu. Nejvíce nás těší aktualizace legislativy pro další vzdělávání v elektrotechnice, zejména uznávání dílčích kvalifikací, což zjednoduší práci v těch odvětvích, která nejsou primárně zaměřená na práci s elektrickými zařízeními,“ uvedla Lenka Parýzková, jednatelka společnost LPE, působící v oblasti odborného vzdělávání elektrotechniků. Jednoduché elektroinstalace tak budou za daných podmínek moci vykonávat i další obory, což výrazně zefektivní a zpřehlední práci podnikatelů. Schválením zákona nicméně práce Hospodářské komory nekončí. Nový zákon sám o sobě nestačí a je nutné dopracovat celkem pět prováděcích nařízení vlády, kterými se stanoví konkrétní kritéria pro jednotlivé skupiny vyhrazených technických zařízení. Právě tato nařízení vlády jsou v podstatě důležitější než samotný zákon, který sám o sobě stanovuje jen obecný rámec povinností.