Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Zveme vás na pátý díl ze seriálu předvolebních debat Hospodářské Komory, na které vystoupí zástupci jednotlivých politických stran, experti a zástupci podnikatelů – tentokrát je debata věnována segmentu, který byl pandemií postižen patrně nejvíce, totiž cestovnímu ruchu. Debata začíná v úterý 1. června v 10 hodin a sledovat ji můžete zde.
Hospodářská komora ČR v souvislosti s říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s mediálním partnerem Hospodářskými novinami připravila sérii 8 předvolebních debat, zaměřených především na témata ovlivňující podmínky pro podnikání v naší zemi. Diskusí se zúčastní zástupci politických stran, hnutí a koalic, ucházejících se o voličské hlasy, jejichž volební preference z veřejně dostupných průzkumů za poslední měsíce se pohybují nad 5 % . Konkrétně jde o vybrané experty z koalice Piráti a STAN, SPOLU, ANO, SPD, KSČM a ČSSD. Zároveň zazní názory Hospodářské komory ČR, opírající se o zkušenosti z podnikatelské praxe.
Již proběhly debaty, věnované zdravotnictví a sociální péči, vzdělávání, stavebnictví a dopravě a také digitalizaci a snižování regulatorní zátěže pro podnikatele. Všechny tyto debaty můžete sledovat ze záznamu v našem archivu.
Cestovní ruch a gastronomie jsou dva koronavirovou krizí nejpostiženější sektory, řada podnikatelů přitom dosáhla jen na omezenou část podpor – podle průzkumů HK činila průměrná kompenzace v sektoru cestovního ruchu pouhých 30 % nákladů, zhruba 10 % restaurací již zkrachovalo a řada stále zůstává hibernována. Cestovní ruch byl přitom dlouhé roky generátorem peněz do veřejných rozpočtů – v roce 2019 odvedl cestovní ruch do veřejných rozpočtů 130 miliard korun a zaměstnával 250 000 lidí, často ve znevýhodněných regionech.
Cestovní ruch nikdy nebyl v centru pozornosti státu a situace se příliš nezměnila ani během krize. Na rozdíl od řady jiných sektorů se stát nenaučil spolupracovat se zástupci podnikatelů a přistupuje k nim velmi formálně – například pro Strategii cestovního ruchu nebo návrh nového IROP programu stanovilo MMR pouze několik dní na zpracování připomínek, místo toho, aby tak klíčové dokumenty vznikaly ve skutečné spolupráci. Naproti tomu kraje a města na podpoře cestovního ruchu pracovaly loni velmi aktivně a to, že zkrachovalo tak málo firem v sektoru je velkou zásluhou právě krajských a místních aktivit – bez nich by celostátní kompenzační programy rozhodně nestačily.
Dnes se ale musíme soustředit především na restart celého sektoru, který bude obtížný – řada lidí má stále obavy a do restaurací se vrací pomalu, podobně pomalý může být i návrat lidí do hotelů a na památky. Vláda přitom opět na cestovní ruch zapomněla při přípravě Národního plánu obnovy a nezvládla se inspirovat ani v zahraničí, kdy některé země již minulý rok podporovaly investice do modernizace celého sektoru. ČR je navíc zásadně závislá na turistech ze zahraničí a bude muset bojovat se ztrátou pověsti bezpečné země.
Má systém spolupráce v oblasti cestovního ruchu mezi státem, kraji, municipalitami a soukromým sektorem zaštítit nový zákon o cestovním ruchu? Má být oblast cestovního ruchu zahrnuta do Národního plánu obnovy? Podpořili byste státní vouchery na podporu cestování v rámci ČR? Má stát dorovnat náklady krajů a měst na podporu cestovního ruchu během letní sezóny 2021? Má stát zvýhodnit soukromé investice do nejvíce postižených sektorů? Má být obnoven provoz systému EET? Má být sjednocena DPH na jídlo v restauraci a take-away? Má být spropitné vykazováno jako oficiální příjem zaměstnanců? Je správné, že je vstupné do státem vlastněných památek osvobozeno od DPH, ale soukromé památky musí ke vstupenkám DPH připočíst? Má být vybudována nová ranvej pražského letiště? Má být navýšen rozpočet agentury CzechTourism na propagaci ČR v zahraničí?
To jsou otázky, na které v debatě 1. června budou hledat odpovědi Klára Dostálová (ANO), Ondřej Veselý (ČSSD), Leo Luzar (KSČM), Jan Kuchař (Piráti a STAN) a Lukáš Otys (SPOLU), sekundovat jim budou spolu s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým také Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací, Luboš Kastner, místopředseda Asociace Apron, Martin Plachý, viceprezident Svazu léčebných lázní ČR a prezident Evropského svazu lázní i Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.
Debatou bude provázet moderátorka Michala Hergetová.