Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Jakkoliv je vláda v posledních týdnech při postupném otevírání ekonomiky ambiciózní, neřídí se vlastním jízdním řádem pro rozvolňování, který představila v prvních měsících letošního roku. Hospodářská komora zároveň upozorňuje na trvající nejasnosti, na jakém právním základě mají podnikatelé kontrolovat a vymáhat bezinfekčnost po svých klientech. Podnikatelé musí podle Komory mít i nadále nárok na kompenzace, stát jejich provoz totiž stále výrazně omezuje.
K dnešnímu dni klesla podle dat ministerstva zdravotnictví sedmidenní incidence onemocnění covidem-19 v ČR na 35 nakažených na 100 tis. obyvatel a rychle se blíží k hranici 25, při které vláda avizovala spuštění šestého rozvolňovacího balíčku. Jeho podobu ale stále nepředstavila. „Podnikatelé ale potřebují dostatek času na přípravu a otevření provozů, informace proto potřebují co nejrychleji – ne až po jednání vlády v pondělí. Vzhledem k pozitivnímu vývoji pandemie nic nebrání tomu, aby se vnitřní prostory restaurací, bazénů nebo třeba wellness centra otevřely už v pondělí 31. května, což je koneckonců v souladu s vládními rozvolňovacími plány,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Pro Hospodářskou komoru je nepřijatelný i přetrvávající právní rozpor v otázce kontrol potvrzení covidové bezinfekčnosti na zahrádkách restaurací, v hotelech nebo dalších službách. „Není možné, aby vláda ignorovala rozsudky soudů a vědomě vydávala nezákonné zákazy, jež způsobují podnikatelům škody a újmu na jejich základních právech. Vláda tady bohužel vytvořila systém, který podkopává důvěru podnikatelů v právní stát a v jejich schopnost domoci se svých práv,“ dodává Dlouhý.
Pro obory, které jsou stále zavřené, je podle podnikatelů nezbytné zachovat kompenzační programy, kompenzačním bonusem pro živnostníky počínaje a programy pro velké firmy konče. „Nezapomeňme, že většina obchodu a služeb je nadále nějakým způsobem omezena. Podnikatelé mohou naplnit prostory třeba jen z poloviny, omezen je počet lidí na metry čtvereční a podobně. Je proto nutné, aby ty obory, které jsou vládními zákazy nadále významně omezeny, měly nárok na částečnou kompenzaci v programech Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady, stejně jako by měl fungovat kompenzační bonus pro živnostníky,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Hospodářská komora provedla analýzu letos vyplacené podpory. V období leden až duben 2021 celková pomoc vlády podnikatelům v souvislosti s epidemií koronaviru činila 38 mld. Kč. Z této částky ale 4,8 mld. Kč bude muset být podnikateli „vráceno“, protože se týká odkladu placení daní, resp. úpravy daňových záloh.
„Z čísel je zjevné, že podnikatelé stát nezadlužují, schodek státního rozpočtu za první čtyři měsíce letošního roku činil 192 miliard korun. Jinými slovy – na podporu české ekonomiky šlo pouhých 17 procent dosavadního schodku veřejných financí. Budou to ale opět podnikatelé a jejich zaměstnanci, kteří budou muset státní kasu naplnit,“ vypočítává Prouza.
Dostatečně efektivní kompenzační programy jsou přitom podle Komory investicí, která umožní rychlý restart ekonomiky. Pokud bude vláda opakovat chyby s tím, že příliš rychle zaškrtí podporu pro českou ekonomiku, bude trvat v postižených sektorech návrat do normálu mnohem déle než v situaci, kdy by vláda investovala do udržení sektoru služeb a obchodu stejně, jako to dělají ostatní státy.