Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Po dnešním jednání Tripartity odborový předák Josef Středula oznámil, že odbory navrhují kolem Velikonoc celostátní lockdown. Desetidenní celostátní uzávěra má pomoci zvládnout pandemii, na kterou v současné době Česko nestačí. Hospodářská komora návrh jednoznačně odmítá.
Vzhledem k tomu, že ministryně práce a sociálních věcí odborářský návrh nepřímo podpořila, když řekla, že vláda by měla projednat veškeré návrhy, které omezí mobilitu a kontakty, je pravděpodobné, že se návrhem bude zabývat i vláda.
Jakkoliv zaměstnavatelské svazy na jednání Tripartity byly kritické k postupu vlády a nedostatku relevantních informací pro podnikatele, pokud jde o případné testování, Hospodářská komora návrh odborů striktně odmítá. „Je to opět laciná snaha upoutat na sebe pozornost v médiích. Mimořádná opatření mají posuzovat epidemiologové a hygienici. Nemám informaci o tom, že by odboráři byli už i odborníky na epidemie. A nemám ani informaci o tom, že by odboráři byli vědmami, když už dnes ví, jak bude vypadat epidemická situace za měsíc na Velikonoce,“ komentuje Středulův návrh mluvčí HK ČR Miroslav Diro.
Hospodářská komora slovy jejího mluvčího adresuje Josefu Středulovi několik otázek. „Co by lockdownem bylo omezeno? Ani tím nejtvrdším lockdownem se mobilita obyvatelstva nezastaví. Už jenom proto, že zaměstnanci vybraných odvětví musí do zaměstnání, přičemž se musí do práce i nějak dopravit. Lidé si musí nakoupit potraviny a základní potřeby, musí být prováděny nezbytné opravy a podobně. Hovoříme-li o mobilitě osob a snižující se ochotě lidí dodržovat vládní opatření, co se bude dít, když vláda vyhoví odborářům a prodlouží volno o svátcích o další týden? Rodiny se nebudou navštěvovat? Nevyrazí na výlety? V lockdownu jsme už rok. Tvrdý lockdown, jak jej známe z některých zemí, který omezil pohyb obyvatel jen okolo bydliště, je logicky jen krátkodobým řešením. Až takový lockdown skončí, zvýší se mobilita, aby si lidé vyřídili vše, co během uzávěry nemohli, a za několik dní čísla opět vzrostou. Tvrdý lockdown není zázračným receptem na covid-19, o čemž se přesvědčily země, které jej zavedly,“ poznamenává Diro.
A konečně je tu ještě jedna zásadní otázka – může lockdown za šest týdnů vyřešit situaci, která je kritická už dnes?