Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Svaz měst a obcí označuje návrh nového stavebního zákona za paskvil a žádá odložit jednání o něm až na podzim, kdy bude nová vláda a nová sněmovna. Ministerstvo pro místní rozvoj to odmítá, Hospodářská komora to označuje za hazard s českou ekonomikou.
„Odmítáme chaotický a nepřehledný způsob přípravy zákona, který zásadně ovlivní stavební činnost v celé republice“, říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a požaduje, aby zákon byl projednáván ve standardním legislativním procesu a našel shodu nejen napříč politickým spektrem, ale i mezi dalšími aktéry od stavebníků až po územně samostatné celky.
Sama vláda podle Lukla najednou odstupuje od původního akceptovatelného návrhu a podporuje komplexní pozměňovací návrh poslance Kolovratníka. „V něm je napadrť rozbit léta dobře fungující smíšený model veřejné správy, a s tím nelze souhlasit. Nedostatečně připravená institucionální změna může způsobit destrukci a v krajním případě úplné zastavení stavebních řízení. Nejsou známy dopady finanční, personální ani věcné. Nechme tedy přípravu a projednání tak zásadního zákona až na novou vládu a nově ustavenou Poslaneckou sněmovnu. Znovu a lépe!“ vyzývá František Lukl.
Na rekodifikaci nefunkční stavební legislativy přitom čeká česká ekonomika, která na průtahy stavebního řízení dlouhodobě doplácí a tempu vyspělých zemí nestačí. To pro dobře fungující smíšený model státní správy, který Lukl hájí, není dobrá vizitka. Stanovisko Svazu měst a obcí proto odmítá jak Ministerstvo pro místní rozvoj, tak Hospodářská komora.
Hospodářská komora dnes v reakci na prohlášení Svazu města obcí odmítla politikaření a odložení projednávání této klíčové legislativy na dobu až po letošních sněmovních volbách. Komora takový krok považuje za hazard s českou ekonomikou, která pro rychlé zotavení po koronakrizi potřebuje mimo jiné právě pružnou a efektivní stavební legislativu.
„Takto zásadní norma pro celou zemi nemůže být zneužívána pro politikaření a individuální zájmy politiků nebo jakýchkoliv organizací. V sázce je udržitelnost našeho hospodářství v současné těžké době. Česká republika potřebuje nový a kvalitní stavební zákon co nejdříve. Nehledě na to, že s novou politickou reprezentací hrozí návrat celé rekodifikace na začátek. Celá dosavadní tvrdá práce stovek lidí by tak přišla vniveč,“ varuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Rekodifikace stavebního práva se připravuje nepřetržitě od roku 2017 a i díky odbornému zapojení Hospodářské komory se harmonogram přijetí a platnosti stavebního zákona zkrátil o tři roky. Výtky, které ve svém prohlášení Svaz měst a obcí ČR uvádí, považuje Hospodářská komora za neodůvodněné a nepravdivé. „Navíc ani podle dostupných informací nejsou názory zástupců municipalit jednotné. Hospodářská komora eviduje celou řadu podporujících vyjádření, a to i ze strany některých měst a obcí, aby nebyl proces rekodifikace jakkoliv prodlužován. Za nás tedy platí heslo: Dokončit včas!“ uzavírá Dlouhý.