pondělí 7. července 2025
ikona hodiny 28. 8. 2020 11:30

PwC: Prodej elektromobilů v Evropě stoupl o třetinu

Masivní dotace dramaticky zvyšují prodeje

Prodej elektromobilů a hybridů v Evropě navzdory koronaviru roste. Na pěti největších evropských trzích stoupl ve 2. čtvrtletí meziročně odbyt aut na elektřinu o 35 % a plug-in hybridů o 121 %. Prodeje osobních aut přitom klesly o polovinu. Uvedla to analytická firma PwC.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

V Česku vzrostl počet nově registrovaných elektromobilů meziročně o 112 %, tahounem byl podobně jako v západní Evropě segment plug-in hybridů. Za nárůstem stojí zahájení prodeje elektrické Škody Citigo a hybridního Superbu. Česko má proti rozvinutým trhům zpoždění, za čtvrtletí se tu prodávají řádově stovky elektrických aut a jejich tržní podíl mezi nově registrovanými auty je 1,37 %. To je přibližně desetina toho, co na největších trzích EU.

„Plug-in hybridy pomáhají automobilkám snižovat celkové emise, a tím i hrozbu pokut od Evropské komise. Zároveň nejlépe kombinují výhody elektromotoru a konvenčního pohonu a jsou proto poměrně populární i u zákazníků. Na bateriové elektromobily jsou zase v některých zemích vysoké dotace. V kombinaci s koronavirovým poklesem prodejů konvenčních aut letos na pěti největších evropských trzích tvoří vozy s elektrickým pohonem 15 % všech nových registrací automobilů,“ uvedl automobilový expert PwC Pavel Štefek.

Plug-in hybrid, tedy auto s konvenčním spalovacím motorem i baterií, kterou lze nabíjet ze sítě, dosahuje nižší spotřeby benzinu či nafty a zároveň i produkuje méně emisí. Automobilkám pomáhá plnit přísné limity Evropské komise. Zároveň plug-in hybridy nejsou tak drahé jako bateriové elektromobily a jsou z velké části nezávislé na stále ještě nedostatečné nabíjecí infrastruktuře.

Čistě bateriové elektromobily zase táhnou dotace. Francouzi například mohou zažádat až o 12 000 eur (315 240 Kč) což se blíží polovině ceny levnějších modelů, Nizozemci mají nárok na 4 000 eur. Německo nedávno své dotace na nákup elektromobilu navýšilo na dvojnásobek a tak kupující nyní dostávají od státu pobídku 6 000 eur a od samotného výrobce až další 3 000 eur. Výsledkem toho je, že ve Francii stouply prodeje bateriových elektromobilů o 48,7 % a v Německu se meziročně prodalo dokonce o 257 %.

Důvodem zájmu o elektrická a nízkoemisní auta je podle generálního ředitele Toyoty a Lexusu v ČR Martina Pelešky rozšíření nabídky jednotlivých výrobců i stoupající obliba u zákazníků. „Jízdní dynamika a komfort, nízká spotřeba a provozní náklady spolu s konkurenceschopnou cenou blížící se konvenčním pohonům jsou rozhodujícím faktorem,“ uvedl.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Aktuality

Zakladatelka Canaria Travel získala prestižní ocenění Tourinews

Mezi sedm osobností, které zanechaly významnou stopu v cestovním...
Názory

Jak uniknout z německé pasti? Více odvahy a vikingská inspirace!

Německá ekonomika je “nemocný muž” Evropy a s...

Nejnovější Analýzy

Analýzy

Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců

Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších...
Analýzy

Čtvrtinu dat posílaných z mobilu na internet tvoří obsah na sociální sítě

Při posuzování toku dat v rámci internetu bývalo...
Analýzy

Novou výstavbu kanceláří v Praze provázejí komplikace

V Praze byla ve třetím čtvrtletí dokončena pouze jedna...