Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Dnešní mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k rozpočtovému schodku odpověděla ústy komunistického poslance Jiřího Dolejše jen tak mimochodem na jednu nevyřčenou otázku. Totiž proč vláda ani parlament nemají již nyní pro případnou druhou vlnu pandemie žádný scénář. „Nevěřím, že druhá vlna bude. A když, tak věřím, že jen velmi malá,“ řekl ve svém projevu poslanec. Věřící komunista je tak trochu nonsens, ale o to teď nejde. Tato země, byť pandemii drží patrně pod kontrolou, je ve stavu krize. A zakládat cestu z ní na víře je totéž jako stavět mrakodrap na tekutých píscích.
I průměrný manažer ví, že pokud řeší budoucnost, která je v podstatě neodhadnutelná, musí mít minimálně tři rozdílné scénáře. A každý z nich musí být opřen nikoliv o víru, ale o data, byť by byla pouze předpokládaná a možná.
Dalo by se to celé přejít s tím, že šlo jen o nevinnou řečnickou figuru. Ale ouha. Pan poslanec o chvíli později vyslovil přesvědčení, že investice do připravených projektů výstavby pro municipality a infrastrukturu přinesou okamžitý efekt, protože jich řada jen jen čeká na finance. Bylo by dobré, kdyby Jiří Dolejš vysvětlil, na čem se jeho přesvědčení zakládá. Je to opět jen víra, nebo vychází z nějakých tvrdých analýz? Nevím. Vím jen, že čerstvá kvartální analýza českého stavebnictví opět potvrzuje dlouhodobý jev – stavební firmy mají kapacitu vytíženou na více než šest měsíců dopředu. Navíc se potýkají s nedostatkem výkonných pracovníků – ten byl citelný již před pandemií, ta jej však ještě prohloubila. Má vláda k dispozici nějakou analýzu, kdy skutečně investice do stavebnictví přinesou reálný efekt? Nebo staví jen na víře, že nějaký přinesou, protože to tak prostě být musí a že to bude brzy?